Ósemki – kłopotliwy spadek po przodkach

Zwane zębami mądrości same wydają się, jeżeli zastosować personifikację, niezbyt mądre. Po co nam w ogóle ósemki i dlaczego tyle z nimi kłopotu? Ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe, wyżynają się znacznie później niż pozostałe. O ile niemal cały komplet trzonowców mamy niedługo po tym, kiedy wypadać zaczną pierwsze mleczaki, o tyle na „zęby mądrości” poczekać musimy kilka, a niekiedy i kilkanaście lat. Najczęściej pojawiają się one w okolicach 17-25 roku życia, bywa i tak, że znacznie później. U niektórych osób zostają w ogóle zatrzymane w szczęce, a zdarzają się i ludzie, u których nie pojawiają się zawiązki tych zębów i w ogóle ósemki nie wyrastają. Te najbardziej zwykle kłopotliwe zęby możemy zaliczyć do ewolucyjnych pozostałości po naszych przodkach.

W miarę, jak ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, a także preferencje co do twarzy uznawanych za atrakcyjne zmieniały się na przestrzeni tysiącleci, nasze szczęki stały się węższe. Gotujemy, nie musimy więc rozcierać twardych pokarmów, a smuklejsze twarze uważamy za ładniejsze i to nie jest wcale wynalazek czasów najnowszych. Na ósemki więc często w szczęce i żuchwie nie ma dość miejsca. One jednak nadal istnieją i wyrastają – nierzadko w sposób nieprawidłowy. Wyrastając mogą powodować stłoczenie pozostałych zębów i w efekcie wady zgryzu. Zdarza się również, że wyrastają pod nieprawidłowym kątem, powodując nacisk na sąsiednie zęby i ból. To samo zjawisko w jeszcze bardziej drastycznej odmianie sprawia, że ósemki rosną równolegle do linii łuków zębowych, w ogóle nie przebijają się przez dziąsła, ale naciskają na korzenie siódemek. Możemy nawet nie skojarzyć dolegliwości takich jak np. migrenowe bóle głowy z kłopotliwymi zębami mądrości, będącymi ich przyczyną. Innym problemem jest trudny dostęp do ósemek zarówno podczas mycia zębów, jak i leczenia, a więc kiedy już pojawi się próchnica, zalecana bywa ekstrakcja (usuniecie zęba).

Wszystkie te problemy, jakie mogą się pojawić, powodują, że ósemki są usuwane stosunkowo często. Ponieważ zabieg nie jest wcale łatwy, lepiej, aby wykonał go doświadczony dentysta (dentysta-stomatolog.com – Kielce). Kielce mają gabinety, gdzie na miejscu od razu wykonać można też rentgen, co jest niezbędne w wypadku zębów zatrzymanych. Wówczas, jeśli ich położenie jest wskazaniem do usunięcia, wykonać trzeba nacięcie dziąsła. Często później bywa konieczne założenie szwów. Przez kilka dni po ekstrakcji zębów mądrości możemy odczuwać lekki ból czy nawet podwyższoną temperaturę, jednak powinno to szybko ustąpić. Ważne jest stosowanie się do tego, co zaleci nam stomatolog. Kielce to miasto, gdzie możemy wybierać spośród specjalistów, a jeżeli korzystamy na kontrolnych wizytach z małego jednoosobowego gabinetu, dobry lekarz albo zleci nam wykonanie zdjęć rentgenowskich przed zabiegiem i przeprowadzi go sam, albo skieruje do innego dentysty. Wiele osób uważa na przykład, że usuwanie zębów to „męska” robota wymagająca siły – chociaż to raczej kwestia odpowiedniego obchodzenia się z dostępnymi narzędziami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>